Maltese Terrier Bakımı

maltese terrier bakımı

Maltese Terrier Bakımı

maltese terrier bakımı

maltese terrier bakımı ve özellikleri

Maltese terrier teacup en uysal ve sevimli köpek ırkları arasında yer alan Maltese Terrier, küçük köpek beslemek isteyen ya da apartmanda oturan insanların en çok tercih ettiği ırkların başında gelir. Maltese Terrier ırkı küçük yapısının altında oldukça sosyal ve oyuncu bir karakter taşır. Hem çocuklar, hem yetişkin insanlar hem de diğer canlılar ile oldukça iyi bir iletişimi olan bu köpekler aynı zamanda bakımı kolay olan ırklar arasında yer alır.

maltese terrier bakımı

Maltese Terrier cinsi köpek sahiplenecek olanların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi tüy bakımıdır. Bu köpeklerin tüyleri beyazdır ve kesilmediği zaman oldukça uzun olabilir. Köpeğinizin tüylerini keserken ve bakımları yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekir.

Maltese terrier sahibi insanların günlük ve haftalık olarak rutin bir bakım planı yapmaları gerekir. Bu köpekler her ne kadar tüy dökmeseler de sağlıklı bir görünüme sahip olmaları için kopmuş olan ya da ölü tüylerin vücutlarından uzaklaştırılması gerekir. Bunu içinde köpeklerin tüylerinin fırçalanması gerekir.

Köpeğinizin tüylerini günlük olarak fırçalayabilirsiniz. Fakat buna vaktiniz yoksa hafta içinde 2 – 3 defa fırçalamanız önerilir.

Yıkanır Mı?

Maltese Terrier köpekleri beyaz tüylere sahip olduğu için kirlendikleri zaman bu daha çabuk görülür. Köpeğinizi her hafta yıkamanızı gerektiren bir durum yoktur. Bunun yerine aylık olarak bir banyo planı oluşturabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında köpeğinizin serinlemesi açısından bu banyoları sıklaştırabilirsiniz.

Bakımı Zor Mu?

Maltese Terrier Bakımı, diğer köpeklerden farklı bir uygulama yapmanızı gerektirmez. Diğer köpek ırklarında olduğu gibi ağız ve diş sağlığına dikkat etmeli, kulak ve göz temizliğini yapmalısınız.

Terrier maltese  cinsi köpekler hiperaktif bir yapıya sahip olmalarına rağmen yavru köpekler günde 18 ile 20 saat arası uyur. Yaş ilerledikçe uyku saati azalacaktır. Yetişkin köpekler için 12 ile 14 saat uyumak normaldir. Uykusunu iyi alamayan köpek huysuz ve çokça havlayan bir yapıda olacaktır. Köpeğinizin iyi uyku uyuması için; 
 
• Çabuk üşüyebilen terrier maltese uyuyacağı yerin sıcaklığı 25 derece ve üzeri olmalıdır. 
 
• Uyuması için özel bir alanı olmalı döşek veya köpek karyolaları seçenek olabilir. 
 
• Sizin yatak odanızda değil başka bir odada yaması gerekir. 
 
• Yatacağı yerde küçük bir oyuncağı olması nu iyi hissettirecektir. 
 
• Yatağın ya da döşeğin yüksekliği az olmalı böylece köpeğinizin düşme ihtimali olmaz. 

Dişler Hijyenik Olmalı

Düzenli diş fırçalama önerir. Diş sorunlarına eğilim nedeniyle, köpeğinizi sadece yumuşak yiyeceklerle beslememek de önerilir. Kuru ve yumuşak yiyeceklerin karışımı, yani ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması tavsiye edilir. 3 haftalıkken süt dişleri çıkmaya başlar. 8 haftaya kadar tamamen dişleri çıkar. 28 adet olan süt dişleri özenle fırçalanmalıdır. 
 
Diş spreyi kullanın. Bu, dişlerini fırçalanmasına l dayanamayan karşı koyan köpekler için iyi bir seçenektir ve düzenli bir şekilde yapıldığında, plak ve tartarları temizleyecektir Fırçalamada olduğu gibi, bu tür ürünleri düzenli olarak kullanmak en iyi sonucu verecektir. 
 Diş fırçalamak 3 ila 5 dakikalık bir süre dişlerin köpek diş fırçası ve diş macunu ile fırçalanması gerekir. 

Terrier Maltese Genetik Hastalıkları

• Patella lükx: Patella dizkapağıdır. Luxasyon, anatomik bir parçanın çıkması anlamına gelir. Patellar luxasyonu, diz eklemi içeri girip çıkarak ağrıya neden olur.  
 
• Portosistemik: Karaciğer rahatsızlığıdır kanın tam temizlenmediğinden şüphelenilir. 
 
• Progresif Retina Atrofisi (PRA): Dejeneratif göz bozukluğu olarak bilinir. PRA'nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki foto reseptörlerin kaybından kaynaklanır. Veterinerden yardım almalısınız. 
 
• Beyaz Köpek Titreme Sendromu: Öncelikle beyaz köpekleri etkileyen bu hastalık tüm vücutta titreme, koordinasyon eksikliği ve hızlı göz hareketleri gibi belirtiler gösterir. 
 
• İçten Hapşırma öncelikle köpeğinizin heyecanlandığında veya çok hızlı yemek yediğinde veya içmeye çalıştığında ortaya çıkar. Yaz aylarında havada bulunan polenler veya diğer tahriş edici maddeler allerjik hapşırmalara neden olabilir. Terrier maltesenin burnundan salgılanan salgılar damağına düşer ve vücudun tepkisi ile soluk borusunu kapamasına neden olur. 

Gözlerin Temizliği 

Bu türün gözlerinden akan sıvının dikkatli şekilde temizlenmesi gerekir aksi taktirde göz ve çevresine lekeler oluşur. Hem görüntü olarak hem de sağlık açısından iyi olmayan bu durum için temizliği şöyle yapmalısınız. 
 
• Lekeleri oluşumunu önlemek ve geçmesi için gözleri günlük ılık suyla temizleyin ve çapakları steril bir pamukla bezle alın. 
• Terrier maltese köpeğinize hazır su içirmeye alıştırın. Mineral içeriği yüksek olan su lekelenmeye neden olabilir, bu nedenle köpeğiniz için arıtılmış şişelenmiş su alabilirsiniz. 
• Köpeğinizi plastik kapta değil paslanmaz çelikten, seramikten veya camdan yapılmış olan bir kapta besleyin. 
• Köpeğinizin kasesini beslenmeleri arasında yıkadığınızdan emin olun. Kullanılan kabın temizliği ve yenilen yemeğin temizliği göz rahatsızlığını etkileyen enfeksiyonların köpeğinize bulaşmasını etkiler. 

Tüy Tipine Göre Bakım Önerileri

Tüy tipi: terrier maltese ırkının uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Astarsızdır. Tüyleri beyaz olmakla birlikte sarımtırak veya kahverengi lekeleri vardır. 
 
Günlük tüy bakımı: Göz sıvısından oluşan lekelenme riskini önlemek için günlük göz temizliği ve tüy temizliği gerekir. Tüylerin günlük fırçalanması gerekir. Kesimi yaz aylarında daha kısa olmak üzere kışları uzatılabilir Saçının dökülmesi beslenmesinde oluşan eksikliklerden kaynaklanabilir. Yüksek kaliteli yiyecekler ve vitamin eksikliği olmayacak şekilde yemek yemesi tüylerin sağlığı için önemli. 
 
Eğer aşırı bir dökülme varsa Alopesiden kaynaklanabilir. Bu hastalık vücuttaki tüylerin dairesel şekilde dökülmesi ile anlaşılabilir. Hormonlardan kaynaklanan bir hastalık olabileceği gibi başka nedenlerden dolayı da oluşabilir. Birçok nedeni olabilen bir hastalık olduğundan. Veteriner hekime başvurarak tedaviyi öğrenebilirsiniz bu ırkın özellikleri hakkında bilgileri maltese terrier özellikleri sayfamızda bulabilirsiniz.

 

İletişim

Üretim Çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

maltese terrier teacup yavrusu facebook sayfamız   Instagram Maltese Sayfamız   teacup maltese terrier twitter sayfamız

Ana Sayfa